11/10/2025
Esikoiskirjailija Amani Al-mehsen haastattelussamme Kultti-lavalla 25.10.2025
Olemme jälleen mukana Helsingin Kirjamessuilla 23.-26.10.2025! Yhteiset Lapsemme -lehti on esillä koko messujen ajan Kulttuuri-, tiede- ja mielipidelehtiliitto KULTTI ry:n osastolla (6g10) Messukeskuksessa, osoite Messuaukio 1, Helsinki.
KULTIN osastolla on monia sen jäseniksi kuuluvia lehtiä, joista voi lukea juttuja kulttuurin ilmiöistä, tieteestä ja taiteesta, politiikasta ja yhteiskunnasta, ihmisoikeuksista, vähemmistökysymyksistä, lasten oikeuksista ja ymäristöasioista.
Järjestämme myös tänä vuonna keskusteluohjelmaa KULTTI-lavalla.
Esikoiskirjailija Amani Al-mehsen haastattelu
Aika: Lauantaina 25.10.2025 klo 14:00-14:30
Paikka: Kultti-lava, Helsingin Messukeskus, Messuaukio 1, Helsinki
Amani Al-mehsen’in esikoisteos Hayati, rakkaani (Otava, 2025) on kirjailijan äidin tarinasta inspiraationsa saanut romaani. Se kertoo ystävyydestä, rakkaudesta ja naisesta, joka ei luovuta, vaan uskoo hyvän voittoon taistelussa vapauteen.

Kirjan päähenkilö Amal syntyy Irakissa 1962 ja kasvaa sisartensa kanssa veljiensä varjossa. Yliopistossa hän kohtaa suuren rakkauden, mutta sota tulee heidän väliinsä. Aviomies on toisenlainen mies. Pakolaisleirille Amal kävelee yksin lastensa kanssa.
Amani Al-mehsen (s. 1995) on arvostettu kolumnisti, journalisti ja ihmisoikeusasiantuntija. Hän syntyi pakolaisperheeseen Kuopiossa ja asuu nykyään Helsingissä. Hänen teksteissään ihmisyyden perusolemus ja elämän todelliset arvot nousevat esiin. Kirjailijana hän todistaa, että tarinat elävät pidempään kuin ihmiset.
Amani Al-mehsen’iä haastattelee Zalfa Yehia, joka on mukana Ehjä ry:n Kuule minua -hankkeen nuorissa vaikuttajissa.