04/06/2026 - , , , ,

Yhteiset Lapsemme 2/2026: Kulttuuriperhekahvilat kutsuvat kaikki perheet mukaan

Teksti: Irma Marttinen
Kuva: Yilidan Sikandeer

Lastenkulttuurikeskus Pessissä aamu alkaa kahvin keittämisellä, taidetarvikkeiden ja lelujen esille ottamisella. Kulttuuriperhekahvilan ohjaaja Núria Rovira Martí järjestelee tilaa valmiiksi lapsille ja vanhemmille. Alkamassa on maahan muuttaneiden lapsiperheiden kulttuuriperhekahvila.

”Mielestäni tämä on todella hyvä konsepti! Toiminta on tosi merkityksellistä perheille, jotka rakentavat elämää uudessa maassa, ja siksi olisi hienoa, jos vielä useammat voisivat hyötyä toiminnasta. Ehkä voisimme mainostaa sitä enemmän, vaikka Instagramissa”, Núria sanoo.

Ohjaaja Núria Rovira Martín Vera-tytön kanssa.

Núria on itsekin maahan muuttanut ja kahden lapsen äiti. Hän on alun perin kotoisin Kataloniasta Espanjasta ja asunut Suomessa 10 vuotta. Kulttuuri- ja sosiaaliantropologian opintojen ja työn takia hän asui ennen tänne tuloaan kolmen vuoden ajan Kaliforniassa USA:ssa. 

Suomessa Núria on järjestänyt kulttuuritapahtumia ja työskentelee nyt myös Kulttuurikeskus Ninho ry:ssä, jossa on mukana tuottamassa Kolibrí Festivaalia. Kulttuuriperhekahvilamme ovat siis vahvoissa ja osaavissa käsissä!

Lastenkulttuurikeskus Pessissä ja Toteemissa kevään aikana järjestetyissä kulttuuriperhekahviloissa osallistujat ovat voineet harjoitella suomen kielen taitoa, harjoittaa kädentaitoja ja tehdä taidejuttuja turvallisessa ympäristössä yhdessä lasten kanssa. 

”Sen lisäksi kahvilatoiminta tarjoaa mahdollisuuden sosiaalisiin kontakteihin, kulttuuriseen vaihtoon ja osallisuuden tunteeseen. Se helpottaa eri taustoista tulevia ihmisiä, jotka jakavat saman elämäntilanteen, luomaan kontakteja ja ystävyyssuhteita”, Núria sanoo.

Tästä näkökulmasta perhekahvilatoiminnalla on paljon laajempi merkitys osallistujien hyvinvoinnille sekä keskinäisen tuen ja yhteisöllisyyden rakentamiselle arjessa.

Turkista Suomeen kuusi vuotta sitten muuttanut Betãl on tullut Pessiin 1 ½-vuotiaan Vera-tyttärensä kanssa. Esikoinen on koulussa 4. luokalla.

Betãl kiittelee toimintaa, mutta toivoo tapaavansa enemmän muita vanhempia.

”Tämä on rauhallinen paikka, jossa voi jutella toisten naisten kanssa. Lapsi viihtyy hyvin, kun hän tuntee ohjaajan ja paikan. Olisi kiva, jos olisi enemmän ihmisiä ja lapsella kavereita. Kesällä voisimme olla vaikka ulkona”, hän ehdottaa.

Betãl kertoo, että Vera on askarrellut ja piirtänyt perhekahvilassa. Nyt tyttö viipottaa iloisesti pitkin tilaa ja kiepsahtaa välillä Núrian viereen.

”Tänne tulevat lapset ovat pieniä noin 1–2-vuotiaita, joten taidetoiminnan pitää olla sen ikäisille sopivaa. Vanhemmat juovat mielellään kahvia ja juttelevat”, Núria kertoo.

Miten voisimme kehittää luovan toiminnan kahviloitamme?

”Olisi hyvä kysyä perheiltä, mitä he toivovat ja mihin kellonaikaan. Toteemissa iltapäiväaika ei oikein toimi. Yksi päivä siellä, toinen aamu täällä, saa ihmiset hämmentymään. Ehkä voisimme järjestää toimintaa joka viikkoa tai jopa kaksi kertaa viikossa samassa paikassa, niin siihen tulisi perheille rutiinia”, Núria pohtii.

Lastenkulttuurikeskus Pessi sijaitsee alueen sosiaalipalvelujen yhteydessä. Tilan aulassa on lapsille varattu alue leluineen, jossa lapset viihtyvät myös hyvin.

”Käyn välillä kutsumassa lapsia sieltä tänne Pessiin”, Núria naurahtaa.

Kulttuurikahviloiden syyskauden aikataulu valmistuu piakkoin, ja sen suunnittelussa otamme kaikki osallistujien vinkit huomioon.

Syyskaudella 2026 järjestettävistä kulttuuriperhekahviloista lisätietoja kotisivuiltamme.

Tagit

Takaisin aihealueeseen: , , , ,