13/06/2024

Yhteiset Lapsemme 2/2024 Hallituksen palsta: Lapsi on aina ensisijaisesti lapsi

Teksti: Meri Korniloff

Antirasistinen työ lasten ja perheiden parissa on tärkeämpää nyt kuin ehkä koskaan aiemmin Suomessa. Siltä se ainakin näyttää, kun työskentelee, kuten minä, maahanmuuton, turvapaikkapolitiikan ja paperittomuuden parissa. Samaan aikaan yhteiskuntamme on yhä monikulttuurisempi. Näemmekö kaikenlaiset ja kaikennäköiset lapset ja nuoret osana suomalaista yhteiskuntaa? Tämä kysymys motivoi minua liittymään Yhteiset Lapsemme ry:n hallitukseen. Ajattelen, että on jokaisen aikuisen vastuulla rakentaa yhdenvertaista Suomea kaikille täällä asuville lapsille.

Yhteiset Lapsemme resonoi minussa myös muulla tavoin. Olen aina ajatellut, että koko kylä kasvattaa lasta. Omien lasten myötä tämä tunne on entisestään vahvistunut. Hyvin pian lapset saatuani olin jo kiitollinen siitä, että heidän elämässään oli muitakin aikuisia kuin minä. Mitä useampia ja mitä erilaisempia, sen parempi. Kun he tulivat kouluikään, oli myös itsestään selvää, että lasten kaverit saavat tulla kylään, ovemme on auki. Haluan olla osa kylää, sillä panoksella mitä pystyn ja osaan.

Lapsi on aina ensisijaisesti LAPSI,
ei paperiton, ei turvapaikanhakija, ei maahan muuttanut, vaan lapsi.

– Meri Korniloff

Kolmas asia, joka yhdistyksen nimestä, tulee minulle vahvasti mieleen on se, että rakennamme yhteiskuntaa sekä säilytämme (tai pilaamme) ympäristöä tuleville sukupolville ja lapsille. Toimintamme tulisi tähdätä siihen, että emme mokaisi ainakaan kovin pahasti tässä tehtävässä. Kasvattava yhteisö on yhdessä vahvempi ja kestävämpi. 

Lapsi ei valitse syntymäpaikkaansa. Hän on riippuvainen siitä, mitä me aikuiset teemme ja päätämme. Tällä hetkellä maahan muuttaneiden ja turvapaikanhakijoiden oikeuksia heikennetään nopealla tahdilla ja tämänhetkiset päättäjämme suunnittelevat lukuisia lakiuudistuksia, jotka asettavat ihmisiä, myös lapsia ja perheitä, eriarvoiseen asemaan taustansa vuoksi. Ajatus jakamattomasta ihmisarvosta ei olekaan niin itsestään selvä, kuin kolmekymppisenä yliopistosta valmistuneena kulttuurienvälisen vuorovaikutuksen asiantuntijana aikanaan uskoin. Kehitysuskoni on saanut kolauksen ja nyt tiedän, että yhdenvertaisuuden eteen on tehtävä töitä joka päivä, ihmisoikeudet eivät ole itsestäänselvyyksiä. Vuosi sitten järkytyin, kun näin asuinalueeni kävelysillalla rasistisen kirjoituksen. Lähikoulun oppilaat kävelivät kirjoituksen ohi joka ikinen päivä. Siksi otsikossa oleva ihmisoikeuskeskusteluissa usein toistettu slogan, Lapsi on aina ensisijaisesti lapsi, on kipeän ajankohtainen. 

Kirjoittaja on Yhteiset Lapsemme ry:n hallituksen jäsen, joka työskentelee tällä hetkellä Turvapaikanhakijoiden tuki ry:n toiminnanjohtajana ja on omien sanojensa mukaan jonkinmoinen puoliso sekä kahden lapsen äiti. Koulutukseltaan Meri Korniloff on kulttuurienvälisen vuorovaikutuksen asiantuntija.

Lisää ajankohtaisia:

Yhteiset Lapsemme ry:n lausunto hallituksen ohjelmaan rasismin torjumiseksi ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi

14/06/2024

Yhteiset Lapsemme ry on antanut lausunnon 10.6.2024 koskien valtioneuvoston toimenpideohjelmaan rasismin torjumiseksi ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi. Lausunnossa on keskitetty erityisesti niihin...

Lue lisää

Haemme 2 korkeakouluharjoittelijaa viestinnän tehtäviin syyskaudeksi 2024

30/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry hakee kahta reipasta ja osaavaa korkeakouluharjoittelijaa monipuolisiin VIESTINNÄN tehtäviin yhdistyksen toimistolle. Toinen harjoittelijoista sijoittuu järjestön yleisiin viestinnän...

Lue lisää

Haemme järjestötyöntekijää Yhteiset Lapsemme ry:n toimistolle alkaen elo- tai syyskuu 2024

24/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry hakee nyt järjestötyöntekijää toimistotehtäviin yhdeksi vuodeksi. Työsuhde alkaa kesälomien jälkeen elo-syyskuussa 2024. Tehtävä on osa Paikka auki...

Lue lisää

Tanssien ja laulaen kesään ukrainalaisten lasten kanssa 4.6.2024

20/05/2024

Ukrainalaiset lapset tuovat tanssin ja laulun ilon tiistaina 4.6.2024 klo 16:00-17:00 Espan lavalle, os. Pohjoisesplanadi 1, Helsinki. Ohjelmassa on Olexandra...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry on mukana Maailma kylässä -festivaalissa 25.-26.5.2024

17/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry osallistuu Maailma kylässä -festivaaliin 25.-26.5.2024 Helsingin Suvilahdessa. Festivaalin teemana on tänä vuonna rohkeus, joka näkyy sen monipuolisessa...

Lue lisää

Monikielinen perhepäivä tarjosi toimintaa lapsille ja vanhemmille Vantaan Leinikissä

13/05/2024

Teksti ja kuvat: Niina Stubley Keväinen lauantaiaamu avautui lämpöisenä ja auringonpaisteisena. Vantaan kansalaistoiminnan keskus Leinikin ulko-ovella vastaan leijaili herkullinen ruoan...

Lue lisää