20/09/2023

Kuka saa olla normaali? -paneelikeskustelu Lastensuojelupäivillä 3.10.2023

Yhteiset Lapsemme ry osallistuu Valtakunnallisille lastensuojelupäiville® 3.-4.10.2023 Turun Logomossa. Päivien juontajana toimii Nasim Selmani.

Lastensuojelupäivien teema on tänä vuonna erityisen lähellä yhdistyksemme toimintatavoitteita. Kaiken muun ajankohtaisen tiedon ja kohtaamisen ohella tilaisuus tarjoaa lasten, nuorten ja perheiden parissa työskenteleville ammattilaisille mahdollisuuden harjoitella antirasistista, yhdenvertaisuutta lisäävää työotetta sekä kehittää lapsiin kohdistuvan syrjinnän ja vihapuheen vastaista työtä. Jokaisella lapsella on oikeus tulla nähdyksi, kuulluksi ja kohdatuksi omana itsenään. Arjen kiireessä tämä ei saa unohtua.

Yhteiset Lapsemme ry järjestää lastensuojelupäivällä tiistaina 3.10. päälavalla paneelikeskustelun Kuka saa olla normaali? Keskustelua lastensuojelun normeista ja niiden murtamisesta. Keskustelussa asiantuntijat pohtivat lastensuojelua normikriittisesti: Millä tavalla lastensuojelun normatiivisuus heikentää lasten yhdenvertaista mahdollisuutta turvalliseen kasvuympäristöön? Tukevatko normit jokaisen lapsen mahdollisuutta kasvaa omaksi itsekseen? Mitä normeja tulisi tarkastella kriittisesti? Millaista muutosta kaivataan?

Aihetta käsitellään antirasismin, vammaisuuden sekä sukupuolen ja seksuaalisen suuntautumisen moninaisuuden näkökulmista. Keskustelijoina ovat Shadia Rask, keskustelun vetäjä, tutkimuspäällikkö, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (opintovapaalla), Karoliina Mäki, koordinaattori, Vammaisten maahanmuuttajien tukikeskus Hilma, Miska Nyman, väkivalta- ja rikostyön koordinaattori, Suomen Romanifoorumi ry, Joonatan Nsukami, Lastensuojelun palvelukehittäjä ja Yhteiset Lapsemme ry:n hallituksen jäsen ja Teija Ryhtä, nuorisotyön osallisuuden asiantuntija, Seta ry.

Lämpimästi tervetuloa kuuntelemaan paneelikeskustelua!

Lisää ajankohtaisia:

Tanssien ja laulaen kesään ukrainalaisten lasten kanssa 4.6.2024

20/05/2024

Ukrainalaiset lapset tuovat tanssin ja laulun ilon tiistaina 4.6.2024 klo 16:00-17:00 Espan lavalle, os. Pohjoisesplanadi 1, Helsinki. Ohjelmassa on Olexandra...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry on mukana Maailma kylässä -festivaalissa 25.-26.5.2024

17/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry osallistuu Maailma kylässä -festivaaliin 25.-26.5.2024 Helsingin Suvilahdessa. Festivaalin teemana on tänä vuonna rohkeus, joka näkyy sen monipuolisessa...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry:n sääntömääräinen kevätkokous 20.5.2024

13/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry:n sääntömääräinen kevätkokous pidetään maanantaina 20.5.2024 alkaen klo 18:00 yhdistyksen toimistolla, osoitteessa Pohjoinen Hesperiankatu 15 A 11, Helsinki....

Lue lisää

Blogi: Ramadan päättyy Id al Fitr -juhlaan

11/04/2024

Inklusiivisempaa Suomea rakennetaan huomioimalla myös muut kuin kristinuskon pyhät Kirjoitus on julkaistu Aamulehden Lukijalta -palstalla 12.4.2024. Ramadan, eli muslimien pyhä...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 1/2024: ”Ootko sä iloinen musta?” – Kiintymys syttyy vuorovaikutuksessa

26/03/2024

Teksti: Jenni Heinonen Yhteiset Lapsemme ry, Interpedia ja Helsingin kaupungin adoptiotyöryhmä järjestivät 25.11.2023 webinaarin otsikolla Adoptioperheiden arjen työkaluja -mentalisaatio, theraplay...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 1/2024: Kansainvälinen adoptiotoiminta on vaativaa työtä

25/03/2024

Teksti: Katja Mannerström Moni kansainvälisen adoption parissa toimiva taho on seurannut viime aikoina Norjan, Tanskan ja Ruotsin uutisointia liittyen kansainväliseen...

Lue lisää