22/01/2021

Tilaamalla Yhteiset Lapsemme -uutiskirjeen pysyt ajantasalla

Yhteiset Lapsemme -uutiskirje lähetetään kaikille jäsenille ja uutiskirjeen tilaajille noin 8-10 kertaa vuodessa. Uutiskirje julkaistaan myös kotisivuillamme ja sen tilaaminen ei edellytä jäseneksi liittymistä.

Uutiskirjeessä on tietoa tulevista tapahtumista, koulutuksista ja kampanjoista sekä muista ajankohtaisista asioista. Tutustu uusimpaan uutiskirjeeseen ja liity jäseneksi tai tilaa kirjeemme!

Yhteiset Lapsemme – Uutiskirje 1/2021

Uuden vuoden alku on aina täynnä toiveita, odotuksia ja pelkojakin. Tämän vuoden teemaksi YK on valinnut rauhan ja luottamuksen. Yksi askel kohti maailmanlaajuisen luottamuksen ja vakauden lisääntymistä otettiin eilen, kun valta Yhdysvalloissa vaihtui rauhanomaisesti loppiaisen mellakoiden jälkeen. Jotta kansainvälinen rauha ja luottamus vahvistuisivat, tarvitaan vielä monia oikeita päätöksiä ja toimia eri puolilla maailmaa. Tärkeää on muistaa, että jokainen voi myös itse omalla toiminnallaan vahvistaa näiden arvojen toteutumista.

Yhteiset Lapsemme ry:n toiminnassa poikkeusvuosi 2020 jää elämään monin tavoin. Mennyt vuosi opetti kärsivällisyyttä, kestävyyttä ja joustavuutta. Toimintaa ja työtapoja kehitettiin ja muutettiin innovatiivisesti ja luovasti. Monelta osin toiminnan tavoitteet saavutettiin myös hienosti vaikeasta tilanteesta huolimatta. Vuoden aikana kehitetyt digitaaliset työskentelytavat, webinaarien ja verkkokoulutusten järjestämistaidot jäävät osaksi yhdistyksen osaamispääomaa. Niille löytyy paikkansa myös poikkeusajan päätyttyä.

Kuluneen vuoden aikana yhdistyksessä kuvattiin useampia videoita. Maaliskuussa valmistui Rohkea ja reilu kaupunki -videosarja, kesällä kuvattiin Tienoo.fi-sivuston markkinointivideo ja loppuvuodesta julkaistiin Koti Ilolan esittelyvideo. Kampanjoimme ahkerasti sosiaalisessa mediassa yhdenvertaisuuden ja lapsen oikeuksien puolesta.

Vaikka monet etätoiminnan muodot tulivat osaksi yhdistyksen arkea, ei kaikkea ole kuitenkaan mahdollista viedä verkkoon. Inhimillistä kohtaamista ei korvaa mikään digitaalinen alusta. On hienoa huomata, että koronavuoden suvannoissa onnistuimme järjestämään – rajoitukset ja turvallisuustekijät huomioiden – adoptiovalmennuskursseja, Ole rohkea ja reilu -työpajoja, ulkoretkiä turvapaikanhakijaperheille, tukiperhetoimintaa, muutamia tapahtumia ja Elämä kädessä -näytelmän esitykset Teatteri Avoimissa Ovissa.

Toivottavasti alkanut vuosi antaa meille pian paremmat mahdollisuudet aitoon läsnäoloon ja arvokkaisiin kohtaamisen hetkiin!

Jatka lukemista uutiskirjeen lukemista tästä

Lisää ajankohtaisia:

Kaksi tyttöä kuiskuttelevat ja nauravat.

#Adoptionilo -viikko nostaa esille adoptoitujen oman äänen 8.-14.3.2021

25/02/2021

Adoptoidun päivän 13.3. ympärille perustettu #Adoptionilo -kampanjaviikko järjestetään viidettä kertaa 8.–14.3.2021. Tänä vuonna #Adoptionilo -kampanjassa nostetaan esille erityisesti adoptoitujen lasten,...

Lue lisää

Tukiperhe pöydän ääressä syömässä, äiti ojentaa nuorelle pojalle salaattia. Piirroskuva.

Tukiperheitä ja tukihenkilöitä maahan muuttaneille lapsille ja nuorille

18/02/2021

Voisiko sinun perheesi tarjota kokemuksia tavallisesta, turvallisesta arjesta maahanmuuttaneelle lapselle tai nuorelle? Tukiperhe- ja tukihenkilötoiminta tarjoaa turvapaikanhakijataustaisille lapsille ja nuorille...

Lue lisää

Kuvassa viisi nuorta ihmistä sekä tiedot keskustelusta.

Startti rasisminvastaiseen viikkoon -verkkokeskustelu 15.3.2021

15/02/2021

Yhteiset Lapsemme ry järjestää maanantaina 15.3.2021 klo 13.00-14.00 peruskoulun 8.-9-luokkalaisille suunnatun STARTTI rasisminvastaiseen viikkoon -verkkokeskustelun. Tapahtumassa herätellään keskustelua ja pohdintaa...

Lue lisää

Blogi 1/2021: Korona-aika on lisännyt äärimmäistä köyhyyttä Kolumbiassa

28/01/2021

Teksti: Nina Keres Viime vuonna koronapandemia koetteli koko maailmaa, niin myös Kolumbiaa – tavallista kansaa, poliittista eliittiä ja kaikkein rankimmin...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry on mukana Anna ääni lapselle -kampanjassa

23/01/2021

Jokaisen Suomen kunnan tärkein tehtävä on pitää huolta lapsista. Kevään 2021 kuntavaaleissa on valittava päättäjiä, jotka kantavat vastuuta lasten edusta...

Lue lisää

Synnyinperheen ja sen etsimisen merkitys adoptoidun identiteetille 30.1.2021

21/12/2020

Yhteiset Lapsemme ry, Interpedia ja Helsingin kaupungin adoptiotyöryhmä järjestävät lauantaina 30.1.2021 klo 10.00-14.30 webinaarin aiheesta Synnyinperheen ja sen etsimisen merkitys...

Lue lisää