22/01/2021

Tilaamalla Yhteiset Lapsemme -uutiskirjeen pysyt ajantasalla

Yhteiset Lapsemme -uutiskirje lähetetään kaikille jäsenille ja uutiskirjeen tilaajille noin 8-10 kertaa vuodessa. Uutiskirje julkaistaan myös kotisivuillamme ja sen tilaaminen ei edellytä jäseneksi liittymistä.

Uutiskirjeessä on tietoa tulevista tapahtumista, koulutuksista ja kampanjoista sekä muista ajankohtaisista asioista. Tutustu uusimpaan uutiskirjeeseen ja liity jäseneksi tai tilaa kirjeemme!

Yhteiset Lapsemme – Uutiskirje 1/2021

Uuden vuoden alku on aina täynnä toiveita, odotuksia ja pelkojakin. Tämän vuoden teemaksi YK on valinnut rauhan ja luottamuksen. Yksi askel kohti maailmanlaajuisen luottamuksen ja vakauden lisääntymistä otettiin eilen, kun valta Yhdysvalloissa vaihtui rauhanomaisesti loppiaisen mellakoiden jälkeen. Jotta kansainvälinen rauha ja luottamus vahvistuisivat, tarvitaan vielä monia oikeita päätöksiä ja toimia eri puolilla maailmaa. Tärkeää on muistaa, että jokainen voi myös itse omalla toiminnallaan vahvistaa näiden arvojen toteutumista.

Yhteiset Lapsemme ry:n toiminnassa poikkeusvuosi 2020 jää elämään monin tavoin. Mennyt vuosi opetti kärsivällisyyttä, kestävyyttä ja joustavuutta. Toimintaa ja työtapoja kehitettiin ja muutettiin innovatiivisesti ja luovasti. Monelta osin toiminnan tavoitteet saavutettiin myös hienosti vaikeasta tilanteesta huolimatta. Vuoden aikana kehitetyt digitaaliset työskentelytavat, webinaarien ja verkkokoulutusten järjestämistaidot jäävät osaksi yhdistyksen osaamispääomaa. Niille löytyy paikkansa myös poikkeusajan päätyttyä.

Kuluneen vuoden aikana yhdistyksessä kuvattiin useampia videoita. Maaliskuussa valmistui Rohkea ja reilu kaupunki -videosarja, kesällä kuvattiin Tienoo.fi-sivuston markkinointivideo ja loppuvuodesta julkaistiin Koti Ilolan esittelyvideo. Kampanjoimme ahkerasti sosiaalisessa mediassa yhdenvertaisuuden ja lapsen oikeuksien puolesta.

Vaikka monet etätoiminnan muodot tulivat osaksi yhdistyksen arkea, ei kaikkea ole kuitenkaan mahdollista viedä verkkoon. Inhimillistä kohtaamista ei korvaa mikään digitaalinen alusta. On hienoa huomata, että koronavuoden suvannoissa onnistuimme järjestämään – rajoitukset ja turvallisuustekijät huomioiden – adoptiovalmennuskursseja, Ole rohkea ja reilu -työpajoja, ulkoretkiä turvapaikanhakijaperheille, tukiperhetoimintaa, muutamia tapahtumia ja Elämä kädessä -näytelmän esitykset Teatteri Avoimissa Ovissa.

Toivottavasti alkanut vuosi antaa meille pian paremmat mahdollisuudet aitoon läsnäoloon ja arvokkaisiin kohtaamisen hetkiin!

Jatka lukemista uutiskirjeen lukemista tästä

Lisää ajankohtaisia:

Haemme ohjaajaa Koti Ilolaan Sipooseen

11/10/2021

Haluatko tehdä töitä lastensuojelun parissa, kulttuurisesti moninaisessa työympäristössä? Haemme lastenkodin ohjaajaa (sosionomi, sairaanhoitaja tai yhteisöpedagogi AMK) Yhteiset Lapsemme ry:n ylläpitämään...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry mukana Valtakunnallisilla Lastensuojelupäivillä 5.-6.10.2021

01/10/2021

Yhteiset Lapsemme ry on mukana Valtakunnallisilla Lastensuojelupäivillä 5.-6.10.2012 Jyväskylässä. Tapahtuma järjestetään jo 57. kerran ja se on yksi alan tärkeimpiä...

Lue lisää

Kuvassa kaksi nuorta tyttöä vanhemman miehen kanssa.

Etätilaisuudet adoptioperheiden läheisille 19.10. ja 26.10.2021

30/09/2021

Järjestämme adoptioperheiden läheisille kaksiosaisen webinaarin yhteistyössä Interpedian ja Pelastakaa Lapset ry:n kanssa. Webinaari on tarkoitettu adoptiolastenlasta odottaville tuleville isovanhemmille ja...

Lue lisää

Tukiperheeksi maahan muuttaneelle lapselle tai nuorelle?

16/09/2021

Voisiko sinun perheesi tarjota kokemuksia tavallisesta, turvallisesta arjesta maahanmuuttaneelle lapselle tai nuorelle? Tukiperhetoiminta tarjoaa turvapaikanhakijataustaisille lapsille ja nuorille paremmat mahdollisuudet...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry mukana Olen Antirasisti-kampanjassa 13.-26.9.2021

15/09/2021

Yhteiset Lapsemme ry on mukana oikeusministeriön ja yhdenvertaisuusvaltuutetun järjestämässä Olen Antirasisti -kampanjassa 13.-26.9.2021. Kampanjan toinen osa järjestetään 24.1.-6.2.2022 ja se...

Lue lisää

Nainen (äiti) nostaa pienen lapsen ilmaan omia kasvojaan vasten.

Adoptiolapsen kielenkehitys -koulutus 28.9.2021

28/08/2021

Yhteiset Lapsemme ry järjestää tiistaina 28.9.2021 klo 17.30-19.30 koulutuksen adoptiolapsen kielenkehityksestä. Koulutukseen voivat osallistua alle 18-vuotiaiden lasten adoptiovanhemmat. Paikkoja on...

Lue lisää