22/01/2021

Tilaamalla Yhteiset Lapsemme -uutiskirjeen pysyt ajantasalla

Yhteiset Lapsemme -uutiskirje lähetetään kaikille jäsenille ja uutiskirjeen tilaajille noin 8-10 kertaa vuodessa. Uutiskirje julkaistaan myös kotisivuillamme ja sen tilaaminen ei edellytä jäseneksi liittymistä.

Uutiskirjeessä on tietoa tulevista tapahtumista, koulutuksista ja kampanjoista sekä muista ajankohtaisista asioista. Tutustu uusimpaan uutiskirjeeseen ja liity jäseneksi tai tilaa kirjeemme!

Yhteiset Lapsemme – Uutiskirje 1/2021

Uuden vuoden alku on aina täynnä toiveita, odotuksia ja pelkojakin. Tämän vuoden teemaksi YK on valinnut rauhan ja luottamuksen. Yksi askel kohti maailmanlaajuisen luottamuksen ja vakauden lisääntymistä otettiin eilen, kun valta Yhdysvalloissa vaihtui rauhanomaisesti loppiaisen mellakoiden jälkeen. Jotta kansainvälinen rauha ja luottamus vahvistuisivat, tarvitaan vielä monia oikeita päätöksiä ja toimia eri puolilla maailmaa. Tärkeää on muistaa, että jokainen voi myös itse omalla toiminnallaan vahvistaa näiden arvojen toteutumista.

Yhteiset Lapsemme ry:n toiminnassa poikkeusvuosi 2020 jää elämään monin tavoin. Mennyt vuosi opetti kärsivällisyyttä, kestävyyttä ja joustavuutta. Toimintaa ja työtapoja kehitettiin ja muutettiin innovatiivisesti ja luovasti. Monelta osin toiminnan tavoitteet saavutettiin myös hienosti vaikeasta tilanteesta huolimatta. Vuoden aikana kehitetyt digitaaliset työskentelytavat, webinaarien ja verkkokoulutusten järjestämistaidot jäävät osaksi yhdistyksen osaamispääomaa. Niille löytyy paikkansa myös poikkeusajan päätyttyä.

Kuluneen vuoden aikana yhdistyksessä kuvattiin useampia videoita. Maaliskuussa valmistui Rohkea ja reilu kaupunki -videosarja, kesällä kuvattiin Tienoo.fi-sivuston markkinointivideo ja loppuvuodesta julkaistiin Koti Ilolan esittelyvideo. Kampanjoimme ahkerasti sosiaalisessa mediassa yhdenvertaisuuden ja lapsen oikeuksien puolesta.

Vaikka monet etätoiminnan muodot tulivat osaksi yhdistyksen arkea, ei kaikkea ole kuitenkaan mahdollista viedä verkkoon. Inhimillistä kohtaamista ei korvaa mikään digitaalinen alusta. On hienoa huomata, että koronavuoden suvannoissa onnistuimme järjestämään – rajoitukset ja turvallisuustekijät huomioiden – adoptiovalmennuskursseja, Ole rohkea ja reilu -työpajoja, ulkoretkiä turvapaikanhakijaperheille, tukiperhetoimintaa, muutamia tapahtumia ja Elämä kädessä -näytelmän esitykset Teatteri Avoimissa Ovissa.

Toivottavasti alkanut vuosi antaa meille pian paremmat mahdollisuudet aitoon läsnäoloon ja arvokkaisiin kohtaamisen hetkiin!

Jatka lukemista uutiskirjeen lukemista tästä

Lisää ajankohtaisia:

Koko perhe kohtaa -julkaisu

05/05/2021

Koko perhe kohtaa – Lasten huomioiminen tukiperhetoiminnassa -julkaisu esittelee ilman huoltajaa alaikäisinä tulleille lapsille ja nuorille suunnattua tukiperhetoimintaa ja tukiperhetoiminnan...

Lue lisää

Nuorten seksuaaliterveyttä Tansaniassa edistävä mobiilisivusto kehitteillä

03/05/2021

Yhteiset Lapsemme ry kehittää yhteistyössä Jamii Integrated Development (JIDI):n International Youth Alliance for Family Planning Tanzanian  kanssa mobiilinettisivuston, joka tarjoaa...

Lue lisää

Nainen (äiti) nostaa pientä lasta korkealle ylöspäin.

Adoptiolapsen kielenkehitys -koulutus 3.6.2021

30/04/2021

Yhteiset Lapsemme ry järjestää torstaina 3.6.2021 klo 17.30-19.30 koulutuksen adoptiolapsen kielenkehityksestä. Koulutus on suunnattu adoptionhakijoille, adoptio-odottajille sekä adoptiotyön ammattilaisille. Koulutus...

Lue lisää

Kuvassa kaksi nuorta tyttöä vanhemman miehen kanssa.

Etätilaisuudet adoptioperheiden läheisille 25.5. ja 1.6.2021

04/03/2021

Järjestämme adoptioperheiden läheisille kaksiosaisen webinaarin yhteistyössä Interpedian ja Pelastakaa Lapset ry:n kanssa. Webinaari on tarkoitettu adoptiolastenlasta odottaville tuleville isovanhemmille ja...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry on mukana Anna ääni lapselle -kampanjassa

03/03/2021

Jokaisen Suomen kunnan tärkein tehtävä on pitää huolta lapsista. Kevään 2021 kuntavaaleissa on valittava päättäjiä, jotka kantavat vastuuta lasten edusta...

Lue lisää

Kuvassa päiväkoti-ikäisiä lapsia leikkimässä lattialla.

Rohkeasti ja reilusti kasvatustyössä -verkkokoulutus varhaiskasvattajille

02/03/2021

Yhteiset Lapsemme ry:n Ole rohkea ja reilu® -toiminta järjestää varhaiskasvattajille suunnattuja toiminnallisia verkkokoulutuksia rasismista ja sen vähentämisestä pienten lasten arjessa....

Lue lisää