07/02/2022

Adoptoitujen päivän tapahtuma aikuisille adoptoiduille 13.3.2022

Yhteiset Lapsemme ry:ssä toimivat kansainvälisesti adoptoidut aikuiset järjestävät Adoptoitujen päivänä sunnuntaina 13.3.2022 klo 13.00-16.00 vertaistapahtuman adoptoiduille. Tapahtuma pidetään yhdistyksen toimistolla Töölössä, osoitteessa Pohjoinen Hesperiankatu 15 A 11, 6. krs., Helsinki. Tapahtuman ohjelmasta ja järjestelyistä vastaavat adoptiotoiminnan suunnittelija Martha Vuori ja yhdistyksen hallituksen jäsen ja mindfulness-ohjaaja Meron Heiro.

Tapahtuman ohjelma alkaa vapaamuotoisella teehetkellä, jonka jälkeen on ohjatusti MBSR-mindfulness -menetelmään pohjautuvia harjoituksia. Harjoituksiin osallistuminen ei vaadi ennakkotietoja tai kokemusta, vaan siihen voi osallistua juuri sellaisena kuin itse on! Varusteeksi voi ottaa mukaan oman jooga- tai jumppamaton sekä lämmintä päälle laitettavaa, kuten villapaidan ja villasukat.

Ohjelma

klo 13.00-14.00 Teehetki ja pientä purtavaa

klo 14.00-16.00 Mindfulness-harjoituksia, joiden välissä pidetään tauot.

Asettautuminen harjoituksiin & kehomeditaatio
Läsnäoloharjoitus
Istumameditaatio
Loppuharjoitus

MBSR-kirjainlyhennelmä tulee sanoista Mindfulness-Based Stress Reduction eli mindfulnessiin pohjaava stressin lievitys. Mindfulness MBSR on emeritusprofessori Jon Kabat-Zinnin ja hänen tutkimusryhmänsä pitkään kehittämä ja paljon tutkittu mindfulness-menetelmä, jonka vaikutukset perustuvat neurotieteeseen: tietoisuustaitoihin perustuva ja hyväksyvää tietoista läsnäoloa korostava menetelmä!

Tilaisuus on tarkoitettu aikuisille adoptoiduille ja se on maksuton.

Osallistuminen edellyttää ilmoittautumisen. HUOM. Paikkoja on noin kymmenelle ensimmäiseksi ilmoittautuneelle!

Ilmoittautumiset 6.3. mennessä nettilomakkeella

Lisätietoja: Martha Vuori, martha.vuori@yhteisetlapsemme.fi

Lisää ajankohtaisia:

Yhteiset Lapsemme 1/2024: Kansainvälinen adoptiotoiminta on vaativaa työtä

13/03/2024

Teksti: Katja Mannerström Moni kansainvälisen adoption parissa toimiva taho on seurannut viime aikoina Norjan, Tanskan ja Ruotsin uutisointia liittyen kansainväliseen...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 1/2024: ”Ootko sä iloinen musta?” – Kiintymys syttyy vuorovaikutuksessa

13/03/2024

Teksti: Jenni Heinonen Yhteiset Lapsemme ry, Interpedia ja Helsingin kaupungin adoptiotyöryhmä järjestivät 25.11.2023 webinaarin otsikolla Adoptioperheiden arjen työkaluja -mentalisaatio, theraplay...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 4/2023: Unelmien askeleet – haastattelussa tanssitaiteilija Joel Alalantela

18/01/2024

Teksti: Amanda ChalimbaKuva: Titta Toivanen “Tanssin vaikutus on parantava voima, se on moniulotteinen kokemus, jolla on tarttuva pinta omaan elämään”,...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 4/2023: Kansainvälisesti adoptoitujen identiteetin rakentuminen

10/01/2024

Kokemuksien moninaisuus näkyväksi Teksti: Jenni HeinonenKuva: YL-arkisto / Adoptoitujen lasten kesäleiri 2022 Nordic adoption Council (NAC) järjesti Open Day -konferenssin...

Lue lisää

Adoptioperheiden arjen työkaluja – Mentalisaatio, theraplay ja kiintymyskeskeinen vanhemmuus 25.11.2023

03/10/2023

Järjestämme webinaarin Adoptioperheiden arjen työkaluja – Mentalisaatio, theraplay ja kiintymyskeskeinen vanhemmuus lauantaina 25.11. klo 10:00-12:30. Webinaarissa psykologi, Theraplay-vuorovaikutusterapeutti Leea Mattila...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 3/2023: Antirasismin edistäminen on entistä ajankohtaisempaa

22/09/2023

Teksti: Nina Keres Päädyin mukaan perustamaan Yhteiset Lapsemme yhdistystä onnellisen sattuman kautta. Opetin tuolloin espanjaa Kolumbiasta adoptoidulle tytölle ja kiinnostuin...

Lue lisää