07/02/2022

Adoptoitujen päivän tapahtuma aikuisille adoptoiduille 13.3.2022

Yhteiset Lapsemme ry:ssä toimivat kansainvälisesti adoptoidut aikuiset järjestävät Adoptoitujen päivänä sunnuntaina 13.3.2022 klo 13.00-16.00 vertaistapahtuman adoptoiduille. Tapahtuma pidetään yhdistyksen toimistolla Töölössä, osoitteessa Pohjoinen Hesperiankatu 15 A 11, 6. krs., Helsinki. Tapahtuman ohjelmasta ja järjestelyistä vastaavat adoptiotoiminnan suunnittelija Martha Vuori ja yhdistyksen hallituksen jäsen ja mindfulness-ohjaaja Meron Heiro.

Tapahtuman ohjelma alkaa vapaamuotoisella teehetkellä, jonka jälkeen on ohjatusti MBSR-mindfulness -menetelmään pohjautuvia harjoituksia. Harjoituksiin osallistuminen ei vaadi ennakkotietoja tai kokemusta, vaan siihen voi osallistua juuri sellaisena kuin itse on! Varusteeksi voi ottaa mukaan oman jooga- tai jumppamaton sekä lämmintä päälle laitettavaa, kuten villapaidan ja villasukat.

Ohjelma

klo 13.00-14.00 Teehetki ja pientä purtavaa

klo 14.00-16.00 Mindfulness-harjoituksia, joiden välissä pidetään tauot.

Asettautuminen harjoituksiin & kehomeditaatio
Läsnäoloharjoitus
Istumameditaatio
Loppuharjoitus

MBSR-kirjainlyhennelmä tulee sanoista Mindfulness-Based Stress Reduction eli mindfulnessiin pohjaava stressin lievitys. Mindfulness MBSR on emeritusprofessori Jon Kabat-Zinnin ja hänen tutkimusryhmänsä pitkään kehittämä ja paljon tutkittu mindfulness-menetelmä, jonka vaikutukset perustuvat neurotieteeseen: tietoisuustaitoihin perustuva ja hyväksyvää tietoista läsnäoloa korostava menetelmä!

Tilaisuus on tarkoitettu aikuisille adoptoiduille ja se on maksuton.

Osallistuminen edellyttää ilmoittautumisen. HUOM. Paikkoja on noin kymmenelle ensimmäiseksi ilmoittautuneelle!

Ilmoittautumiset 6.3. mennessä nettilomakkeella

Lisätietoja: Martha Vuori, martha.vuori@yhteisetlapsemme.fi

Lisää ajankohtaisia:

Tervetuloa lukemaan Yhteiset Lapsemme -lehteä

28/09/2022

Yhteiset Lapsemme –lehdessä käsitellään monipuolisesti lapsen oikeuksiin ja hyvinvointiin liittyviä aiheita ja ilmiöitä kulttuurisesti moninaisessa Suomessa. Lehdestämme voit lukea kiinnostavia...

Lue lisää

Adoptioperheiden läheisten tilaisuudet 18.10. ja 25.10.2022

14/09/2022

Järjestämme adoptioperheiden läheisille suunnatun kaksiosaisen etätilaisuuden lokakuussa 2022. Tilaisuudessa käsitellään kansainvälisen adoption erityispiirteitä ja se jakautuu luento- ja keskusteluosioihin. Tilaisuudet...

Lue lisää

Trauman vaikutukset ja tunteiden säätelyn merkitys adoptioperheissä 12.11.2022

12/09/2022

Järjestämme lauantaina 12.11.2022 klo klo 9.45–14.30 adoptiowebinaarin, jossa käsitellään kehityksellisen trauman vaikutuksia, adoptiovanhempien psykologisen joustavuuden merkitystä sekä lapsen tunnesäätelyn tukemista....

Lue lisää

Etsitkö harjoittelupaikkaa? Tervetuloa Yhteiset Lapsemme ry:lle!

10/08/2022

Etsitkö työharjoittelupaikkaa syksylle? Yhteiset Lapsemme ry tarjoaa eri alojen opiskelijoille mahdollisuuden suorittaa opintoihin liittyvä työharjoittelu syksyn 2022 aikana. Yhteiset Lapsemme...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 2/2022: Ukrainan lapset ja adoptio

08/06/2022

Teksti: Anja Wikstedt Kuva: Gerd Atlmann / Pixabay Venäjän hyökkäyksen jälkeen miljoonat ukrainalaiset ovat paenneet kotimaastaan. Suomeen on tullut yli...

Lue lisää

Adoptiotoimintaa esittelevä video julkaistu

05/06/2022

Kansainvälinen adoptio on iso ja lapsen elämän mullistava asia. Adoptio on onnellinen perhetapahtuma, mutta sen taustalla on usein menetyksiä ja...

Lue lisää