07/02/2022

Adoptoitujen päivän tapahtuma aikuisille adoptoiduille 13.3.2022

Yhteiset Lapsemme ry:ssä toimivat kansainvälisesti adoptoidut aikuiset järjestävät Adoptoitujen päivänä sunnuntaina 13.3.2022 klo 13.00-16.00 vertaistapahtuman adoptoiduille. Tapahtuma pidetään yhdistyksen toimistolla Töölössä, osoitteessa Pohjoinen Hesperiankatu 15 A 11, 6. krs., Helsinki. Tapahtuman ohjelmasta ja järjestelyistä vastaavat adoptiotoiminnan suunnittelija Martha Vuori ja yhdistyksen hallituksen jäsen ja mindfulness-ohjaaja Meron Heiro.

Tapahtuman ohjelma alkaa vapaamuotoisella teehetkellä, jonka jälkeen on ohjatusti MBSR-mindfulness -menetelmään pohjautuvia harjoituksia. Harjoituksiin osallistuminen ei vaadi ennakkotietoja tai kokemusta, vaan siihen voi osallistua juuri sellaisena kuin itse on! Varusteeksi voi ottaa mukaan oman jooga- tai jumppamaton sekä lämmintä päälle laitettavaa, kuten villapaidan ja villasukat.

Ohjelma

klo 13.00-14.00 Teehetki ja pientä purtavaa

klo 14.00-16.00 Mindfulness-harjoituksia, joiden välissä pidetään tauot.

Asettautuminen harjoituksiin & kehomeditaatio
Läsnäoloharjoitus
Istumameditaatio
Loppuharjoitus

MBSR-kirjainlyhennelmä tulee sanoista Mindfulness-Based Stress Reduction eli mindfulnessiin pohjaava stressin lievitys. Mindfulness MBSR on emeritusprofessori Jon Kabat-Zinnin ja hänen tutkimusryhmänsä pitkään kehittämä ja paljon tutkittu mindfulness-menetelmä, jonka vaikutukset perustuvat neurotieteeseen: tietoisuustaitoihin perustuva ja hyväksyvää tietoista läsnäoloa korostava menetelmä!

Tilaisuus on tarkoitettu aikuisille adoptoiduille ja se on maksuton.

Osallistuminen edellyttää ilmoittautumisen. HUOM. Paikkoja on noin kymmenelle ensimmäiseksi ilmoittautuneelle!

Ilmoittautumiset 6.3. mennessä nettilomakkeella

Lisätietoja: Martha Vuori, martha.vuori@yhteisetlapsemme.fi

Lisää ajankohtaisia:

Adoptiolapsen kielenkehitys -koulutus 2.6.2022

03/05/2022

Yhteiset Lapsemme ry järjestää Adoptiolapsen kielenkehitys -koulutuksen torstaina 2.6.2022 klo 17.30-19.30 (Zoom-etäyhteydellä). Koulutus on tarkoitettu adoptionhakijoille ja adoptio-odottajille, myös adoptiotyön...

Lue lisää

YL 1/2022: Erityistä vanhemmuutta

10/03/2022

Teksti: Anja WikstedtKuva: Pexels Free Photos Päivi Pietarilan väitöskirja Erityistarpeisen lapsen adoptoiminen vanhemman kokemana tuo tärkeää tutkimustietoa adoptiokentälle. Adoptiovanhempien haastatteluista...

Lue lisää

YL 1/2022: Dianan paluu juurilleen Kolumbiaan

10/03/2022

Teksti: Diana OquendoKuvat: Dianan kotialbumi   Olen koko elämäni halunnut selvittää biologisen taustani. Olen jutellut asiasta usein adoptiovanhempieni kanssa. He...

Lue lisää

YL 1/2022: Isojen kysymysten äärellä Anu-Rohima Myllärin kanssa

10/03/2022

Teksti: Irma MarttinenKuva: Anu-Rohima Myllärin kotialbumi ”Rohima, oletko se sinä?”, miehen ääni kysyy Bangladeshin tähtikirkkaassa yössä.  Lastenkodin pihalla istuu nuori...

Lue lisää

Adoptoidut lapset ja erityinen vanhemmuus -webinaari 26.4.2022

10/03/2022

Yhteiset Lapsemme ry järjestää tiistaina 26.4.2022 klo 17.00–19.30 webinaarin, jossa Pelastakaa Lapset ry:n kansainvälisen adoptiopalvelun päällikkö, yhteiskuntatieteiden tohtori Päivi Pietarila...

Lue lisää

Ilmoittautuminen kevään 2022 adoptiovalmennuskursseille

07/02/2022

Kevään 2022 adoptiovalmennuskursseilla on vielä vapaita paikkoja. Järjestämme keväällä kaksi kahden viikonlopun pituista adoptiovalmennuskurssia, jotka pidetään Espoossa (Hotelli Nuuksio) ja...

Lue lisää