19/12/2023

Valoisaa juhlien aikaa ja onnea uudelle vuodelle 2024

Haluamme kiittää kaikkia jäseniä, vapaaehtoisia, lahjoittajia, yhteistyökumppaneita ja ystäviä kuluneesta vuodesta! Yhdessä meillä on ollut voimaa puolustaa lapsen oikeuksia, antirasismia ja maailman rauhaa. Lämmin kiitos siitä!

Vuosi 2023 on ollut monin tavoin raskas. Suomessa on keskusteltu rasismista ja sen rajoista kesästä lähtien. Keskustelu on vaikuttanut koko yhteiskunnan ilmapiiriin ja sen vaikutukset näkyvät myös lasten ja nuorten arjessa. Lapsen oikeuksien äärimmäiset loukkaukset maailman eri sodissa ja konfliktissa ahdistavat. Miten voimme puhua lapsen oikeuksista, jos edes lapsen oikeus elää ja olla turvassa ei toteudu? Yhteiset Lapsemme ry on ottanut kantaa Gazan tilanteeseen sekä allekirjoittanut Fingo ry:n laatiman järjestöjen yhteisen kannanoton. Lasten ja kaikkien muiden siviilien suojelemiseksi on saatava pysyvä tulitauko. Tappamiselle, nälälle ja terveydenhoidon puutteille on tultava loppu.  

Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa jatkuu myös edelleen. Teemme omalta osaltamme työtä, jotta Ukrainasta Suomeen paenneiden lasten oikeus olla lapsia ja iloita elämästä toteutuisi. Yhteiset Lapsemme ry:n kotoutumista tukevaan ja lapsen oikeuksia edistävään vapaaehtoistoimintaan voit osalllistua monella eri tavalla. Järjestämme heti alkuvuodesta 17.1. infotilaisuuden uusille vapaaehtoisille. Tervetuloa mukaan! 

Vuoteen 2024 haluamme kaikesta huolimatta suunnata toiveikkaina. Yhteiset Lapsemme ry:n syyskouksessa hyväksyttiin toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2024 sekä valittiin kansanedustaja Fatim Diarra jatkamaan yhdistyksen puheenjohtajana. Uusina jäseninä hallitukseen tulivat mukaan Meri Korniloff ja Andreas af Enehielm. STEA:n joulukuun alussa julkaisema avustusesitys turvaa järjestömme perusrahoituksen ja voimme jatkaa kaikkia ydintoimintojamme.

Yhteiset Lapsemme ry:n toimiston väki lomailee joulun välipäivät ja toimistomme on suljettu 22.12.2023-1.1.2024 välisen ajan.

Toivotamme kaikille Rauhallista Joulunaikaa ja Onnellista Uutta Vuotta 2024!

Lisää ajankohtaisia:

Yhteiset Lapsemme ry:n lausunto hallituksen ohjelmaan rasismin torjumiseksi ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi

14/06/2024

Yhteiset Lapsemme ry on antanut lausunnon 10.6.2024 koskien valtioneuvoston toimenpideohjelmaan rasismin torjumiseksi ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi. Lausunnossa on keskitetty erityisesti niihin...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 2/2024 Hallituksen palsta: Lapsi on aina ensisijaisesti lapsi

13/06/2024

Teksti: Meri Korniloff Antirasistinen työ lasten ja perheiden parissa on tärkeämpää nyt kuin ehkä koskaan aiemmin Suomessa. Siltä se ainakin...

Lue lisää

Haemme 2 korkeakouluharjoittelijaa viestinnän tehtäviin syyskaudeksi 2024

30/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry hakee kahta reipasta ja osaavaa korkeakouluharjoittelijaa monipuolisiin VIESTINNÄN tehtäviin yhdistyksen toimistolle. Toinen harjoittelijoista sijoittuu järjestön yleisiin viestinnän...

Lue lisää

Haemme järjestötyöntekijää Yhteiset Lapsemme ry:n toimistolle alkaen elo- tai syyskuu 2024

24/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry hakee nyt järjestötyöntekijää toimistotehtäviin yhdeksi vuodeksi. Työsuhde alkaa kesälomien jälkeen elo-syyskuussa 2024. Tehtävä on osa Paikka auki...

Lue lisää

Tanssien ja laulaen kesään ukrainalaisten lasten kanssa 4.6.2024

20/05/2024

Ukrainalaiset lapset tuovat tanssin ja laulun ilon tiistaina 4.6.2024 klo 16:00-17:00 Espan lavalle, os. Pohjoisesplanadi 1, Helsinki. Ohjelmassa on Olexandra...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry on mukana Maailma kylässä -festivaalissa 25.-26.5.2024

17/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry osallistuu Maailma kylässä -festivaaliin 25.-26.5.2024 Helsingin Suvilahdessa. Festivaalin teemana on tänä vuonna rohkeus, joka näkyy sen monipuolisessa...

Lue lisää