16/12/2022

Rauhallista Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta 2023

Loppuvuoden juhlakauden lähestyessä haluamme lämpimästi kiittää kaikkia Yhteiset Lapsemme ry:n jäseniä, vapaaehtoisia, yhteistyökumppaneita ja ystäviä kuluneesta vuodesta. Toimintamme hiljenee ensi viikolla ja henkilökuntamme on joululomalla 23.12.2022 – 2.1.2023. Kiireellisissä asioissa voitte olla yhteydessä toiminnanjohtaja Markus Söderlundiin, puh. 040 762 6809.

Vuosi 2022 on tuonut arkeemme huolta ja surua maailman tilanteesta. Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa on ajanut lähes 8 miljoonaa ihmistä pakenemaan kodeistaan. Suomesta on hakenut turvaa ja suojelua noin 45 000 ukrainalaista. Heistä suurin osa on naisia ja lapsia.

Joulukeräyksemme tuotto käytetäänkin tänä vuonna pakolaislasten ja -perheiden kanssa tehtävään työhön. Lahjoitusvaroilla järjestämme vapaa-ajan toimintaa vastaanottokeskuksissa asuville turvapaikanhakijaperheille ja Ukrainasta tulleille lapsille, nuorille ja perheille. Haluamme antaa ilon, leikin ja levon hetkiä kaikille lapsille ja nuorille.

Uutta vuotta 2023 kohden kuljemme silti toiveikkaina. Yhteiset Lapsemme ry:n syyskokouksessa valittiin yhdistyksen puheenjohtajaksi Fatim Diarra 1.1.2023 alkaen. Fatim Diarra (vihr.) toimii Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtajana ja hän on parhaillaan opintovapaalla työstään viestinnän asiatuntijana Pohjoisranta BCW:ssa. Syyskokouksessa palkittiin väistyvä puheenjohtaja Pekka Iivonen Lastensuojelun Keskusliiton myöntämällä pronssisella ansiomitalilla.

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus (STEA) julkaisi joulukuun alussa avustusehdotuksen vuodelle 2023. Sen mukaan kaikki vakituiset avustuskohteemme saavat jatkorahoituksen. Erityinen ilonaihe on uusi kolmivuotinen hanke, jolla tuetaan maahan muuttaneiden perheiden kotoutumista ja lähialueen palveluiden ja ympäristön tutuksi tulemista. Yhteistyössä Koulutus Elämään Säätiön kanssa toteutettava Yhdessä ilman rasismia -toiminta sai myös STEA:lta rahoituksen vuosille 2023-2024.

Työmme jatkuu siis ensi vuonna, mutta sitä ennen levähdetään hetkinen, pidetään huolta läheisistämme ja annetaan aikaa myös itsellemme.

Rauhallista Joulunaikaa ja Onnellista Uutta Vuotta 2023!

Lisää ajankohtaisia:

Yhteiset Lapsemme ry:n lausunto hallituksen ohjelmaan rasismin torjumiseksi ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi

14/06/2024

Yhteiset Lapsemme ry on antanut lausunnon 10.6.2024 koskien valtioneuvoston toimenpideohjelmaan rasismin torjumiseksi ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi. Lausunnossa on keskitetty erityisesti niihin...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 2/2024 Hallituksen palsta: Lapsi on aina ensisijaisesti lapsi

13/06/2024

Teksti: Meri Korniloff Antirasistinen työ lasten ja perheiden parissa on tärkeämpää nyt kuin ehkä koskaan aiemmin Suomessa. Siltä se ainakin...

Lue lisää

Haemme 2 korkeakouluharjoittelijaa viestinnän tehtäviin syyskaudeksi 2024

30/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry hakee kahta reipasta ja osaavaa korkeakouluharjoittelijaa monipuolisiin VIESTINNÄN tehtäviin yhdistyksen toimistolle. Toinen harjoittelijoista sijoittuu järjestön yleisiin viestinnän...

Lue lisää

Haemme järjestötyöntekijää Yhteiset Lapsemme ry:n toimistolle alkaen elo- tai syyskuu 2024

24/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry hakee nyt järjestötyöntekijää toimistotehtäviin yhdeksi vuodeksi. Työsuhde alkaa kesälomien jälkeen elo-syyskuussa 2024. Tehtävä on osa Paikka auki...

Lue lisää

Tanssien ja laulaen kesään ukrainalaisten lasten kanssa 4.6.2024

20/05/2024

Ukrainalaiset lapset tuovat tanssin ja laulun ilon tiistaina 4.6.2024 klo 16:00-17:00 Espan lavalle, os. Pohjoisesplanadi 1, Helsinki. Ohjelmassa on Olexandra...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry on mukana Maailma kylässä -festivaalissa 25.-26.5.2024

17/05/2024

Yhteiset Lapsemme ry osallistuu Maailma kylässä -festivaaliin 25.-26.5.2024 Helsingin Suvilahdessa. Festivaalin teemana on tänä vuonna rohkeus, joka näkyy sen monipuolisessa...

Lue lisää