16/12/2022

Rauhallista Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta 2023

Loppuvuoden juhlakauden lähestyessä haluamme lämpimästi kiittää kaikkia Yhteiset Lapsemme ry:n jäseniä, vapaaehtoisia, yhteistyökumppaneita ja ystäviä kuluneesta vuodesta. Toimintamme hiljenee ensi viikolla ja henkilökuntamme on joululomalla 23.12.2022 – 2.1.2023. Kiireellisissä asioissa voitte olla yhteydessä toiminnanjohtaja Markus Söderlundiin, puh. 040 762 6809.

Vuosi 2022 on tuonut arkeemme huolta ja surua maailman tilanteesta. Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa on ajanut lähes 8 miljoonaa ihmistä pakenemaan kodeistaan. Suomesta on hakenut turvaa ja suojelua noin 45 000 ukrainalaista. Heistä suurin osa on naisia ja lapsia.

Joulukeräyksemme tuotto käytetäänkin tänä vuonna pakolaislasten ja -perheiden kanssa tehtävään työhön. Lahjoitusvaroilla järjestämme vapaa-ajan toimintaa vastaanottokeskuksissa asuville turvapaikanhakijaperheille ja Ukrainasta tulleille lapsille, nuorille ja perheille. Haluamme antaa ilon, leikin ja levon hetkiä kaikille lapsille ja nuorille.

Uutta vuotta 2023 kohden kuljemme silti toiveikkaina. Yhteiset Lapsemme ry:n syyskokouksessa valittiin yhdistyksen puheenjohtajaksi Fatim Diarra 1.1.2023 alkaen. Fatim Diarra (vihr.) toimii Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtajana ja hän on parhaillaan opintovapaalla työstään viestinnän asiatuntijana Pohjoisranta BCW:ssa. Syyskokouksessa palkittiin väistyvä puheenjohtaja Pekka Iivonen Lastensuojelun Keskusliiton myöntämällä pronssisella ansiomitalilla.

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus (STEA) julkaisi joulukuun alussa avustusehdotuksen vuodelle 2023. Sen mukaan kaikki vakituiset avustuskohteemme saavat jatkorahoituksen. Erityinen ilonaihe on uusi kolmivuotinen hanke, jolla tuetaan maahan muuttaneiden perheiden kotoutumista ja lähialueen palveluiden ja ympäristön tutuksi tulemista. Yhteistyössä Koulutus Elämään Säätiön kanssa toteutettava Yhdessä ilman rasismia -toiminta sai myös STEA:lta rahoituksen vuosille 2023-2024.

Työmme jatkuu siis ensi vuonna, mutta sitä ennen levähdetään hetkinen, pidetään huolta läheisistämme ja annetaan aikaa myös itsellemme.

Rauhallista Joulunaikaa ja Onnellista Uutta Vuotta 2023!

Lisää ajankohtaisia:

Jokainen päivä on ystävänpäivä – juhla maahan tulleille lapsille ja perheille 18.2.

25/01/2023

(in English below) Järjestämme lauantaina 18. helmikuuta klo 16-18 ystävänpäiväjuhlan, jolla haluamme luoda iloa, lämpöä ja yhteenkuuluvuuden tunnetta maahan tulleille lapsille, nuorille ja...

Lue lisää

Anna ääni lapselle -kampanja ja Lasten vaalipaneeli 14.2.

19/01/2023

Yhteiset Lapsemme ry on mukana noin 40 muun järjestön kanssa Anna ääni lapselle -kampanjassa, joka on järjestöjen ja kansalaisten poliittisesti...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme ry Educa-messuilla 27.-28.1.2023

17/01/2023

Olemme mukana opetus- ja kasvatusalan Educa-messuilla 27.-28. tammikuuta Helsingin Messukeskuksessa. Pisteemme sijaitsee Kansalaisvaikuttamisen torilla, jossa työntekijämme esittelevät erilaisia menetelmiä rasismin...

Lue lisää

Yhteiset Lapsemme 3/2022: Podcastsarja avaa nuorille keskustelua EU:n perusoikeuksien toteutumisesta

17/12/2022

Teksti ja kuva: Irma Marttinen Euroopan unionin tavoitteena on edistää rauhaa, unionin arvoja ja kansalaisten hyvinvointia. EU:ssa kaikille ihmisille kuuluvat...

Lue lisää

Haemme adoptiotoiminnan suunnittelijaa vakituiseen työsuhteeseen

16/12/2022

Oletko kiinnostunut adoptoitujen lasten ja nuorten hyvinvoinnin tukemisesta sekä lasten oikeuksien edistämisestä osana mukavaa ja ammattitaitoista työyhteisöä? Yhteiset Lapsemme ry...

Lue lisää

Fatim Diarra aloittaa Yhteiset Lapsemme ry:n puheenjohtajana 1.1.2023

14/12/2022

Yhteiset Lapsemme ry:n syyskokous pidettiin 15.11.2022 yhdistyksen toimistolla. Kokouksessa hyväksyttiin Yhteiset Lapsemme ry:n toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2023 sekä tehtiin...

Lue lisää